Догляд за бетоном – це комплекс заходів зі створення оптимальних умов для витримування бетону до набору встановленої марочної міцності. Основні цілі догляду за бетоном:

  • мінімізувати пластичну усадку бетонної суміші;
  • забезпечити достатню міцність і довговічність бетону;
  • захистити бетон від перепадів температур;
  • захистити бетон від передчасного висихання;
  • захистити бетон від механічного або хімічного пошкодження.

Догляд за свіжоукладеним бетоном починається відразу ж після закінчення укладання бетонної суміші і триває до досягнення 70% проєктної міцності [пункт 2.66 БНіП 3.03.01-87] чи іншого обґрунтованого терміну розпалубки. Після закінчення бетонування необхідно оглянути опалубку на предмет збереження заданих геометричних розмірів, течі і поломок. Всі виявлені дефекти слід усунути до початку схоплювання бетону (1-2 години від укладання бетонної суміші). Бетон, у якого наступив процес твердіння, необхідно оберігати від ударів, струсів і будь-яких інших механічних впливів.

У початковий період догляду за бетоном, відразу ж після закінчення його укладання, щоб уникнути розмиву і псування його поверхні, бетон слід укрити поліетиленовою плівкою, брезентом або мішковиною. Особливо ретельно слід зберігати режим вологи і температурний режим твердіння бетону. Нормальна вологість для твердіння це 90-100% за умови надлишку води.
Набір міцності в умовах вологості істотно збільшує підсумкову міцність цементного каменю.

При передчасному зневодненні, яке також може статися при витоку цементного молока з негідроізольованої опалубки, бетон отримує недостатню міцність поверхонь, схильність до відшарування піску від бетону, збільшене водопоглинання, знижену стійкість проти атмосферних і хімічних впливів. Також при передчасному зневодненні виникають ранні усадочні тріщини, і виникає небезпека подальшого виникнення пізніх усадочних тріщин.
Передчасні усадочні тріщини утворюються, в першу чергу, внаслідок швидкого зменшення обсягу свежоукладеного бетону на відкритих ділянках поверхні за рахунок випаровування і вивітрювання води. При висиханні бетону він зменшується в об'ємі і дає усадку. В результаті цієї деформації виникають структурна і внутрішня напруга, які можуть привести до тріщин. Усадкові тріщини з'являються спочатку на поверхні бетону, а потім можуть проникати вглиб. Тому необхідно подбати про передчасне висихання бетону. Воно має розпочатися тільки тоді, коли бетон набере достатню міцність, щоб витримувати усадочні напруження без утворення тріщин. У випадках утворення ранніх тріщин, коли бетон ще залишається пластичним, їх можна закрити за допомогою поверхневої вібрації.

Висихання бетону прискорюється на вітрі, при зниженій вологості і при температурі повітря нижче, ніж температура бетону, що твердіє. Тому поверхню бетону треба оберігати від висихання в період догляду за бетоном. Після того як бетон набере міцність 1,5 МПа (приблизно 8 годин твердіння), потрібно регулярно зволожувати поверхню бетону водою шляхом розсіяного поливу (НЕ струменем!). Можна вкрити поверхню мішковиною, брезентом або тирсою і звложувати їх водою, вкриваючи зверху поліетиленовою плівкою, створюючи умови способу волого-висихаючого компресу.

Зволоження бетону не проводиться при середньодобових температурах нижче + 5°С!

При загрозі промерзання бетон можна вкрити додатково теплоізоляційними матеріалами (пінопластом, мінеральною ватою, ганчіркою, сіном, тирсою і т.п.). Навіть, якщо постійне зволоження бетону водою неможливо, бетон слід укрити полімерною плівкою товщиною не менше 0,2 мм (200 мікрон). Полотнища плівки повинні бути укладені максимально можливими цільними шматками з мінімальною кількістю швів. З'єднують полотнища плівки внапуск з перекриттям в 30 см з проклеюванням клейкою стрічкою. Краї плівки повинні щільно прилягати до бетону, щоб мінімізувати випаровування води з-під плівки. Щоб уникнути пошкодження свежоукладеного бетону рухомими ґрунтовими водами, необхідно захистити його від розмивання до досягнення міцності не нижче 25% (1-5 діб залежно від умов при плюсовій температурі)

Догляд за бетоном і температурний режим

Температура свежоприготованої бетонної суміші не повинна перевищувати 30°C. При бетонуванні при середньодобовій температурі повітря від + 5°C до -3 C, температура бетонної суміші при масі цементу більш 240кг/м³ (марка бетону М200 і вище) повинна бути не менше + 5°C, а при меншій кількості цементу не менше + 10°C.
Безпечне бетонування при температурі повітря менше - 3°C і одноразове заморожування бетону і його відтавання можливо тільки тоді, коли температуру бетонної суміші, як мінімум, протягом 3 днів підтримували на рівні не нижче + 10°C.